MCR100JZHFSR068 ROHM
MCR100JZHFSR068 Images
Please contact us for more photos of MCR100JZHFSR068
Part Number MCR100JZHFSR068
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 2512 68m Ohm 1% 1W -300ppm \u00b0C to 500ppm \u00b0C Molded SMD Embossed T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR100JZHFSR068
Datasheet download MCR100JZHFSR068.pdf
Request Quotation for MCR100JZHFSR068
MCR100JZHFSR068 Specifications
Part Number MCR100JZHFSR068
Type Thick Film
Pin Count 2
Rad Hard No
Case Style Molded
Case Size 2512
Supplier Package 2512
Termination Style Wraparound
Maximum Processing Temperature 260 °C
Power Rating 1 W
Mounting Surface Mount
Package Dimensions 6.3 x 3.2 x 0.55 mm
Resistance Value 68 MOhm
Temperature Coefficient -300 to 500 ppm/°C
Lead Finish Tin Over Nickel
Tolerance 1 %
Operating Temperature -55 to 125 °C
Product Depth 3.2 mm
Product Height 0.55 mm
Product Length 6.3 mm