MCR18EZPJ561 ROHM
MCR18EZPJ561 Images
Please contact us for more photos of MCR18EZPJ561
Part Number MCR18EZPJ561
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 1206 560 Ohm 5% 1 4W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR18EZPJ561
Datasheet download MCR18EZPJ561.pdf
Request Quotation for MCR18EZPJ561
MCR18EZPJ561 Specifications
Part Number MCR18EZPJ561
Type Thick Film
Resistance Value 560 Ohm
Temperature Coefficient ±200 ppm/°C
Pin Count 2
Rad Hard No
Tolerance 5 %
Case Style Molded
Supplier Package 1206
Termination Style Wraparound
Case Size 1206
Mounting Surface Mount
Package Dimensions 3.2 x 1.6 x 0.55 mm
Lead Finish Tin Over Nickel
Maximum Processing Temperature 260 °C
Operating Temperature -55 to 155 °C
Product Depth 1.6 mm
Product Height 0.55 mm
Product Length 3.2 mm