MCR100JZHJ243 ROHM
MCR100JZHJ243 Images
Please contact us for more photos of MCR100JZHJ243
Part Number MCR100JZHJ243
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 2512 24K Ohm 5% 1W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD Embossed T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR100JZHJ243
Datasheet download MCR100JZHJ243.pdf
Request Quotation for MCR100JZHJ243
MCR100JZHJ243 Specifications
Part Number MCR100JZHJ243
Resistance Value 24 kOhm
Mounting Surface Mount
Power Rating 1 W
Operating Temperature -55 to 125 °C
Product Dimensions 6.3 x 3.2 x 0.55
Lead Finish Tin Over Nickel
Type Thick Film
Case Size 2512
Pin Count 2
Rad Hard No
Tolerance 5 %
Case Style Molded
Max Processing Temp 260
Temperature Coefficient ±200 ppm/°C
Termination Style Wraparound
Supplier Package 2512
Product Depth 3.2 mm
Product Height 0.55 mm
Product Length 6.3 mm