MCR10EZHF4700 ROHM
MCR10EZHF4700 Images
Please contact us for more photos of MCR10EZHF4700
Part Number MCR10EZHF4700
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0805 470 Ohm 1% 1 8W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR10EZHF4700
Datasheet download MCR10EZHF4700.pdf
Request Quotation for MCR10EZHF4700
MCR10EZHF4700 Specifications
Part Number MCR10EZHF4700
Power Rating 0.125 W
Mounting Surface Mount
Product Dimensions 2 x 1.25 x 0.55
Case Size 0805
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Package Type SMD
Operating Temperature -55 to 155 °C
Tolerance 1 %
Lead Finish Tin Over Nickel
Military Standard
Failure Rate
Resistance Value 470 Ohm
Pin Count 2
Rad Hard No
Supplier Package 0805
Case Style Molded
Max Processing Temp 260
Type Thick Film
Termination Style Wraparound
Product Depth 1.25 mm
Product Height 0.55 mm
Product Length 2 mm