MCR10EZHF4991 ROHM
MCR10EZHF4991 Images
Please contact us for more photos of MCR10EZHF4991
Part Number MCR10EZHF4991
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0805 4.99K Ohm 1% 1 8W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR10EZHF4991
Datasheet download MCR10EZHF4991.pdf
Request Quotation for MCR10EZHF4991
MCR10EZHF4991 Specifications
Part Number MCR10EZHF4991
Package Type SMD
Military Standard
Rad Hard No
Type Thick Film
Case Style Molded
Mounting Surface Mount
Failure Rate
Resistance Value 4.99 kOhm
Termination Style Wraparound
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Tolerance 1 %
Operating Temperature -55 to 155 °C
Supplier Package 0805
Case Size 0805
Lead Finish Tin Over Nickel
Pin Count 2
Maximum Processing Temperature 260 °C
Package Dimensions 2 x 1.25 x 0.55 mm
Product Depth 1.25 mm
Product Height 0.55 mm
Product Length 2 mm