MCR10EZHF75R0 ROHM
MCR10EZHF75R0 Images
Please contact us for more photos of MCR10EZHF75R0
Part Number MCR10EZHF75R0
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0805 75 Ohm 1% 1 8W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR10EZHF75R0
Datasheet download MCR10EZHF75R0.pdf
Request Quotation for MCR10EZHF75R0
MCR10EZHF75R0 Specifications
Part Number MCR10EZHF75R0
Failure Rate
Rad Hard No
Power Rating 0.125 W
Military Standard
Mounting Surface Mount
Package Type SMD
Lead Finish Tin Over Nickel
Pin Count 2
Resistance Value 75 Ohm
Max Processing Temp 260
Type Thick Film
Operating Temperature -55 to 155 °C
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Termination Style Wraparound
Tolerance 1 %
Case Style Molded
Supplier Package 0805
Product Dimensions 2 x 1.25 x 0.55
Case Size 0805
Product Depth 1.25 mm
Product Height 0.55 mm
Product Length 2 mm