MCR10EZPF68R1 ROHM
MCR10EZPF68R1 Images
Please contact us for more photos of MCR10EZPF68R1
Part Number MCR10EZPF68R1
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0805 68.1 Ohm 1% 1 8W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR10EZPF68R1
Datasheet download MCR10EZPF68R1.pdf
Request Quotation for MCR10EZPF68R1
MCR10EZPF68R1 Specifications
Part Number MCR10EZPF68R1
Maximum Processing Temperature 260 °C
Resistance Value 68.1 Ohm
Mounting Surface Mount
Case Size 0805
Operating Temperature -55 to 155 °C
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Lead Finish Tin Over Nickel
Tolerance 1 %
Package Dimensions 2 x 1.25 x 0.55 mm
Type Thick Film
Rad Hard No
Case Style Molded
Supplier Package 0805
Pin Count 2
Termination Style Wraparound
Product Depth 1.25 mm
Product Height 0.55 mm
Product Length 2 mm