MCR10EZPF7501 ROHM
MCR10EZPF7501 Images
Please contact us for more photos of MCR10EZPF7501
Part Number MCR10EZPF7501
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0805 7.5K Ohm 1% 1 8W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR10EZPF7501
Datasheet download MCR10EZPF7501.pdf
Request Quotation for MCR10EZPF7501
MCR10EZPF7501 Specifications
Part Number MCR10EZPF7501
Mounting Surface Mount
Case Size 0805
Product Dimensions 2 x 1.25 x 0.55 mm
Power Rating 0.125 W
Max Processing Temp 260|265
Package Type SMD
Lead Finish Tin
Operating Temperature -55 to 155 °C
Tolerance 1 %
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Military Standard
Failure Rate
Resistance Value 7.5 kOhm
Case Style Molded
Type Thick Film
Rad Hard No
Product Depth 1.25 mm
Product Height 0.55 mm
Product Length 2 mm