| Part Number | ERJ-2RKF2400X |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 678340 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Res Thick Film 0402 240 Ohm 1% 1 10W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Punched Carrier T R |
| Category | Resistor |
| Family | Resistor Fixed Single-Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ERJ-2RKF2400X |
| Datasheet download |
| Part Number | ERJ-2RKF2400X |
|---|---|
| Resistance Value | 240 Ohm |
| Product Dimensions | 1 x 0.5 x 0.35 mm |
| Rad Hard | No |
| Case Style | Molded |
| Max Processing Temp | 260 |
| Mounting | Surface Mount |
| Case Size | 0402 |
| Operating Temperature | -55 to 155 °C |
| Lead Finish | Tin |
| Tolerance | 1 % |
| Temperature Coefficient | ±100 ppm/°C |
| Product Depth | 0.5 mm |
| Product Height | 0.35 mm |
| Product Length | 1 mm |
| Product Weight | 0.8 mg |
| Replacement Part Number | PART-ERJ-2RKF2400X |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ROHM | CHIP RESISTER 0402 1210 OHM 1% Download PDF datasheet for MCR01MZP5F1211.pdf |
|
Vishay | Res Thick Film 0705 464 Ohm 1% 3 20W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Waffle Tray Download PDF datasheet for M55342K06B464DSWL.pdf |
|
Bourns | Res Thick Film 0201 374 Ohm 1% 1 20W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R Download PDF datasheet for CR0201-FW-3740GZ2.pdf |
|
ROHM | Res Thick Film 0603 4.7K Ohm 1% 1 10W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R Download PDF datasheet for MCR03EZPFX4701.pdf |
|
ROHM | Res Thick Film 0402 340 Ohm 1% 1 16W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R Download PDF datasheet for MCR01MZPF3400.pdf |
|
ROHM | RESISTORS 1206 1% Download PDF datasheet for MCR18FZPF6192.pdf |
|
Panasonic | Res Thick Film 2010 4.7 Ohm 5% 3 4W -100ppm \u00b0C to 600ppm \u00b0C Molded SMD SMD Embossed Carrier T R Download PDF datasheet for ERJ12ZYJ4R7U.pdf |
|
Panasonic | Res Thick Film 0603 5.1K Ohm 5% 1 10W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD Punched Carrier T R Download PDF datasheet for ERJ-U03J512V.pdf |
|
Panasonic | Res Thick Film 0805 60.4 Ohm 1% 1 8W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Punched Carrier T R Download PDF datasheet for ERJ6ENF60R4V.pdf |
|
ROHM | Res Thick Film 0402 33 Ohm 5% 1 16W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R Download PDF datasheet for MCR01MZPJ330.pdf |