MCR10FZPF5232 ROHM
MCR10FZPF5232 Images
Please contact us for more photos of MCR10FZPF5232
Part Number MCR10FZPF5232
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0805 52.3K Ohm 1% 1 8W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR10FZPF5232
Datasheet download MCR10FZPF5232.pdf
Request Quotation for MCR10FZPF5232
MCR10FZPF5232 Specifications
Part Number MCR10FZPF5232
Type Thick Film
Pin Count 2
Rad Hard No
Supplier Package 0805
Max Processing Temp 260
Case Style Molded
Termination Style Wraparound
Power Rating 0.125 W
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Lead Finish Tin Over Nickel
Mounting Surface Mount
Product Dimensions 2 x 1.25 x 0.55
Resistance Value 52.3 kOhm
Case Size 0805
Operating Temperature -55 to 155 °C
Tolerance 1 %
Product Depth 1.25 mm
Product Height 0.55 mm
Product Length 2 mm