MCR18EZHJ5R6 ROHM
MCR18EZHJ5R6 Images
Please contact us for more photos of MCR18EZHJ5R6
Part Number MCR18EZHJ5R6
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 1206 5.6 Ohm 5% 1 4W \u00b1500ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR18EZHJ5R6
Datasheet download MCR18EZHJ5R6.pdf
Request Quotation for MCR18EZHJ5R6
MCR18EZHJ5R6 Specifications
Part Number MCR18EZHJ5R6
Type Thick Film
Supplier Package 1206
Pin Count 2
Rad Hard No
Tolerance 5 %
Case Style Molded
Maximum Processing Temperature 260 °C
Case Size 1206
Termination Style Wraparound
Resistance Value 5.6 Ohm
Mounting Surface Mount
Package Dimensions 3.2 x 1.6 x 0.55 mm
Operating Temperature -55 to 155 °C
Lead Finish Tin Over Nickel
Temperature Coefficient ±500 ppm/°C
Product Depth 1.6 mm
Product Height 0.55 mm
Product Length 3.2 mm