MCR18EZPF1501 ROHM
MCR18EZPF1501 Images
Please contact us for more photos of MCR18EZPF1501
Part Number MCR18EZPF1501
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 1206 1.5K Ohm 1% 1 4W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR18EZPF1501
Datasheet download MCR18EZPF1501.pdf
Request Quotation for MCR18EZPF1501
MCR18EZPF1501 Specifications
Part Number MCR18EZPF1501
Package Dimensions 3.2 x 1.6 x 0.55 mm
Type Thick Film
Maximum Processing Temperature 260 °C
Rad Hard No
Pin Count 2
Supplier Package 1206
Case Style Molded
Case Size 1206
Termination Style Wraparound
Resistance Value 1.5 kOhm
Mounting Surface Mount
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Operating Temperature -55 to 155 °C
Lead Finish Tin Over Nickel
Tolerance 1 %
Product Depth 1.6 mm
Product Height 0.55 mm
Product Length 3.2 mm