MCR18EZPF2611 ROHM
MCR18EZPF2611 Images
Please contact us for more photos of MCR18EZPF2611
Part Number MCR18EZPF2611
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 1206 2.61K Ohm 1% 1 4W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR18EZPF2611
Datasheet download MCR18EZPF2611.pdf
Request Quotation for MCR18EZPF2611
MCR18EZPF2611 Specifications
Part Number MCR18EZPF2611
Type Thick Film
Maximum Processing Temperature 260 °C
Resistance Value 2.61 kOhm
Supplier Package 1206
Case Style Molded
Pin Count 2
Rad Hard No
Case Size 1206
Termination Style Wraparound
Mounting Surface Mount
Package Dimensions 3.2 x 1.6 x 0.55 mm
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Operating Temperature -55 to 155 °C
Lead Finish Tin Over Nickel
Tolerance 1 %
Product Depth 1.6 mm
Product Height 0.55 mm
Product Length 3.2 mm