MCR18EZPJ1R0 ROHM
MCR18EZPJ1R0 Images
Please contact us for more photos of MCR18EZPJ1R0
Part Number MCR18EZPJ1R0
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 1206 1 Ohm 5% 1 4W \u00b1400ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR18EZPJ1R0
Datasheet download MCR18EZPJ1R0.pdf
Request Quotation for MCR18EZPJ1R0
MCR18EZPJ1R0 Specifications
Part Number MCR18EZPJ1R0
Type Thick Film
Maximum Processing Temperature 260 °C
Resistance Value 1 Ohm
Pin Count 2
Rad Hard No
Tolerance 5 %
Case Style Molded
Supplier Package 1206
Case Size 1206
Termination Style Wraparound
Package Dimensions 3.2 x 1.6 x 0.55 mm
Mounting Surface Mount
Temperature Coefficient ±400 ppm/°C
Operating Temperature -55 to 155 °C
Lead Finish Tin Over Nickel
Product Depth 1.6 mm
Product Height 0.55 mm
Product Length 3.2 mm