MCR18EZPJ301 ROHM
MCR18EZPJ301 Images
Please contact us for more photos of MCR18EZPJ301
Part Number MCR18EZPJ301
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 1206 300 Ohm 5% 1 4W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR18EZPJ301
Datasheet download MCR18EZPJ301.pdf
Request Quotation for MCR18EZPJ301
MCR18EZPJ301 Specifications
Part Number MCR18EZPJ301
Mounting Surface Mount
Maximum Processing Temperature 260 °C
Operating Temperature -55 to 155 °C
Lead Finish Tin Over Nickel
Type Thick Film
Package Dimensions 3.2 x 1.6 x 0.55 mm
Pin Count 2
Temperature Coefficient ±200 ppm/°C
Case Style Molded
Supplier Package 1206
Tolerance 5 %
Rad Hard No
Resistance Value 300 Ohm
Termination Style Wraparound
Case Size 1206
Product Depth 1.6 mm
Product Height 0.55 mm
Product Length 3.2 mm