UCR10EVHFSR056 ROHM
UCR10EVHFSR056 Images
Please contact us for more photos of UCR10EVHFSR056
Part Number UCR10EVHFSR056
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0805 56m Ohm 1% 1 3W 0ppm \u00b0C to 150ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level UCR10EVHFSR056
Datasheet download UCR10EVHFSR056.pdf
Request Quotation for UCR10EVHFSR056
UCR10EVHFSR056 Specifications
Part Number UCR10EVHFSR056
Rad Hard No
Supplier Package 0805
Pin Count 2
Case Style Molded
Package Dimensions 2 x 1.25 x 0.55 mm
Termination Style Wraparound
Temperature Coefficient 0 to 150 ppm/°C
Mounting Surface Mount
Case Size 0805
Resistance Value 56 MOhm
Operating Temperature -55 to 155 °C
Tolerance 1 %
Maximum Processing Temperature 260 °C
Product Depth 1.25 mm
Product Height 0.55 mm
Product Length 2 mm