CL21C272JBFNNWG Samsung Electro-Mechanics
CL21C272JBFNNWG Images
Please contact us for more photos of CL21C272JBFNNWG
Part Number CL21C272JBFNNWG
Manufacturer Samsung Electro-Mechanics
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.0027uF 50V C0G 5% SMD 0805 125\u00b0C Embossed Plastic T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level CL21C272JBFNNWG
Datasheet download CL21C272JBFNNWG.pdf
Request Quotation for CL21C272JBFNNWG
CL21C272JBFNNWG Specifications
Part Number CL21C272JBFNNWG
Construction Flat
Mounting Surface Mount
Dielectric C0G
Operating Temperature -55 to 125 °C
Case Size 0805
Case Style Ceramic Chip
Lead Finish Tin Over Nickel
Capacitance Value 0.0027 uF
Pin Count 2
Voltage(DC) 50 V
Package/Case 0805
Max Processing Temp 260
Product Dimensions 2 x 1.25 x 1.25
Tolerance 5 %
Supplier Package 0805
Rad Hard No
Termination Style Wraparound
Product Depth 1.25 mm
Product Height 1.25 mm
Product Length 2 mm