RC1608F4991CS Samsung Electro-Mechanics
RC1608F4991CS Images
Please contact us for more photos of RC1608F4991CS
Part Number RC1608F4991CS
Manufacturer Samsung Electro-Mechanics
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0603 4.99K Ohm 1% 1 10W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level RC1608F4991CS
Datasheet download RC1608F4991CS.pdf
Request Quotation for RC1608F4991CS
RC1608F4991CS Specifications
Part Number RC1608F4991CS
MSL Level 2
Product Dimensions 1.6 x 0.8 x 0.45 mm
Mounting Surface Mount
Operating Temperature -55 to 155 °C
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Case Size 0603
Power Rating 0.1 W
Lead Finish Tin
Resistance Value 4.99 kOhm
Tolerance 1 %
Product Depth 0.8 mm
Product Height 0.45 mm
Product Length 1.6 mm