RC1608J182CS Samsung Electro-Mechanics
RC1608J182CS Images
Please contact us for more photos of RC1608J182CS
Part Number RC1608J182CS
Manufacturer Samsung Electro-Mechanics
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0603 1.8K Ohm 5% 1 10W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level RC1608J182CS
Datasheet download RC1608J182CS.pdf
Request Quotation for RC1608J182CS
RC1608J182CS Specifications
Part Number RC1608J182CS
Mounting Surface Mount
Case Size 0603
Power Rating 0.1 W
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Resistance Value 1.8 kOhm
Lead Finish Tin
Operating Temperature -55 to 155 °C
Product Dimensions 1.6 x 0.8 x 0.45 mm
Tolerance 5 %
MSL Level 2
Product Depth 0.8 mm
Product Height 0.45 mm
Product Length 1.6 mm