| Part Number | SEAF-20-05.0-L-06-2-A-K-TR |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec |
| Quantity in stock | 212250 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Open Pin Field Array SKT 120 POS 1.27mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SEAF-20-05.0-L-06-2-A-K-TR |
| Datasheet download |
| Part Number | SEAF-20-05.0-L-06-2-A-K-TR |
|---|---|
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Pitch | 1.27 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Gender | SKT |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Termination Method | Solder |
| MSL Level | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Body Orientation | Straight |
| Rad Hard | No |
| Housing Color | Black |
| Product Dimensions | 32.06 x 8.2 x 5.25 mm |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Product Depth | 8.2 mm |
| Product Height | 5.25 mm |
| Product Length | 32.06 mm |
| Replacement Part Number | PART-SEAF-20-05.0-L-06-2-A-K-TR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip SKT 10 POS 1.27mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 87022-605LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0050362306.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0702871008.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 9 POS 1.25mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5023820970.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039299047.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 8 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for FTS-104-01-F-DV-TR.pdf |
|
Molex | Conn IEEE 1386 PL 64 POS 1mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 714361464.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Socket Strip SKT 20 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 3-1470209-3.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 98401-101A08LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 14 POS 2mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 98424-G52-14ALF.pdf |