| Part Number | SEAF-20-06.5-S-08-2-A-K-TR |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec |
| Quantity in stock | 378300 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Open Pin Field Array SKT 160 POS 1.27mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SEAF-20-06.5-S-08-2-A-K-TR |
| Datasheet download |
| Part Number | SEAF-20-06.5-S-08-2-A-K-TR |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Termination Method | Solder |
| Body Orientation | Straight |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Mounting | Surface Mount |
| Housing Color | Black |
| MSL Level | 1 |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Product Dimensions | 32.06 x 10.69 x 6.75 mm |
| Gender | SKT |
| Pitch | 1.27 mm |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Product Depth | 10.69 mm |
| Product Height | 6.75 mm |
| Product Length | 32.06 mm |
| Replacement Part Number | PART-SEAF-20-06.5-S-08-2-A-K-TR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
AVX | Conn Board to Board PL 2 POS 3mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for 10 9159 002 101 116.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Fine Pitch Connector RCP 440 POS 0.5mm Solder ST SMD Tray Download PDF datasheet for 3-1827231-6.pdf |
|
Molex | Conn IEEE 1386 RCP 64 POS 1mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 0714393464.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 10 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0015249104.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Press Fit ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 5-102699-7.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Multiple Interlock Connector RCP 21 POS Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 171457-1.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 2 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0022284023.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 5 POS 0.8mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 347860200.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Socket Strip SKT 2 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 216602-2.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 8 POS 1.25mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0533980871.pdf |