| Part Number | SEAF-40-05.0-S-08-2-A-K-TR |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec |
| Quantity in stock | 836560 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Open Pin Field Array SKT 320 POS 1.27mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SEAF-40-05.0-S-08-2-A-K-TR |
| Datasheet download |
| Part Number | SEAF-40-05.0-S-08-2-A-K-TR |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Product Dimensions | 57.46 x 10.69 x 5.25 mm |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Rad Hard | No |
| Housing Color | Black |
| Mounting | Surface Mount |
| Termination Method | Solder |
| MSL Level | 1 |
| Body Orientation | Straight |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Pitch | 1.27 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Gender | SKT |
| Product Depth | 10.69 mm |
| Product Height | 5.25 mm |
| Product Length | 57.46 mm |
| Replacement Part Number | PART-SEAF-40-05.0-S-08-2-A-K-TR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 3 POS 3mm Solder ST SMD Tray Download PDF datasheet for 0436500319.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 20 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK6S20647YG.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 30 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0878313020.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 90 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0513380974.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 5 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0530150510.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 10mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0428192213.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST SMD Bag Download PDF datasheet for 54202-G08-05LF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 12 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0533241260.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 3mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0436500225.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 60 POS 0.35mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for AXT160124.pdf |