| Part Number | TFML-110-02-S-D-A |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec |
| Quantity in stock | 666590 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 20 POS 1.27mm Solder ST SMD Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TFML-110-02-S-D-A |
| Datasheet download |
| Part Number | TFML-110-02-S-D-A |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Rad Hard | No |
| MSL Level | 1 |
| Housing Color | Black |
| Body Orientation | Straight |
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Surface Mount |
| Gender | HDR |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Pitch | 1.27 mm |
| Product Dimensions | 15.88 x 5.72 x 5.72 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Max Processing Temp | 260 |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Product Depth | 5.72 mm |
| Product Height | 5.72 mm |
| Product Length | 15.88 mm |
| Replacement Part Number | PART-TFML-110-02-S-D-A |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 3mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 0430450419.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board HDR 14 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5024261430.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board PL 12 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5035521220.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 60 POS 0.35mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for AXT160124.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 7 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 705430041.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 78511-206HLF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 2 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 68001-402HLF.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 50 POS 0.35mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXG750047.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 20 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK820225WG.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 30 POS 2mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 878326422.pdf |