| Part Number | TMM-108-01-G-S-SM-P-TR |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec |
| Quantity in stock | 615760 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 8 POS 2mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TMM-108-01-G-S-SM-P-TR |
| Datasheet download |
| Part Number | TMM-108-01-G-S-SM-P-TR |
|---|---|
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Pitch | 2 mm |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Dimensions | 16 x 1.97 x 5.97 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Rad Hard | No |
| Body Orientation | Straight |
| Termination Method | Solder |
| Lead Finish | Gold |
| Mounting | Surface Mount |
| Gender | HDR |
| Housing Color | Black |
| MSL Level | 1 |
| Product Depth | 1.97 mm |
| Product Height | 5.97 mm |
| Product Length | 16 mm |
| Replacement Part Number | PART-TMM-108-01-G-S-SM-P-TR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 40 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK6S40647YG.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board M 2 POS 6.35mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 10844020.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board PL 400 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 84740-002LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 2-644487-2.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 50 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT550124.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 2 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 103327-2.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board RCP 31 POS 1mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 91931-31131LF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 12 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 5018761240.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 3mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for 0430450411.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 64 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Poly Bag Download PDF datasheet for 69133-264HLF.pdf |