| Part Number | TSM-102-01-S-DV-P-TR |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec |
| Quantity in stock | 838590 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TSM-102-01-S-DV-P-TR |
| Datasheet download |
| Part Number | TSM-102-01-S-DV-P-TR |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Gender | HDR |
| Body Orientation | Straight |
| Housing Color | Black |
| MSL Level | 1 |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Pitch | 2.54 mm |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Product Dimensions | 5.08 x 5.08 x 9.65 mm |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Product Depth | 5.08 mm |
| Product Height | 9.65 mm |
| Product Length | 5.08 mm |
| Replacement Part Number | PART-TSM-102-01-S-DV-P-TR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Board to Board PL 10 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 503552-1020.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 3mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0436500201.pdf |
|
Amphenol-FCI | 502-20RF-QUICKIE DOUBLE ENDED Download PDF datasheet for 10129388-P0007YYLF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0878330633.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn IDC Connector M 10 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Tube Download PDF datasheet for 69830-010LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 3mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 0430450218.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 8 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 22292081.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 60 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK5F60347YG.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 54202-S08-10-A.pdf |
|
Samtec | SMT Micro Header Download PDF datasheet for FTSH-117-01-H-DV-EJ-K-P-TR.pdf |