| Part Number | TSM-106-01-T-SH-A |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec |
| Quantity in stock | 539860 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder RA SMD Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TSM-106-01-T-SH-A |
| Datasheet download |
| Part Number | TSM-106-01-T-SH-A |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Rad Hard | No |
| Body Orientation | Right Angle |
| Mounting | Surface Mount |
| Gender | HDR |
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | Black |
| Pitch | 2.54 mm |
| MSL Level | 1 |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Product Dimensions | 15.24 x 10.92 x 3.05 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Product Depth | 10.92 mm |
| Product Height | 3.05 mm |
| Product Length | 15.24 mm |
| Replacement Part Number | PART-TSM-106-01-T-SH-A |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board PL 200 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 61083-202402LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 16 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 0039293166.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0530140610.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 2 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 68000-102HLF.pdf |
|
Harwin | Datamate L-Tek DIL Male Vertical 3mm PC Tail Connector, latched, gold, 2+2 contacts Download PDF datasheet for M80-8530445.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board HDR 80 POS 0.64mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 550910874.pdf |
|
3M | Conn IDC Connector SKT 10 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 3473-7000.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 70 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 541020704.pdf |
|
Harwin | 2.00mm (0.079\") Pitch SIL Vertical 2.4mm PC Tail Pin Header, 3.5mm mating pin height, gold, 4 contacts Download PDF datasheet for M22-2510405.pdf |
|
AVX | ELC58 9258 008000001 ULTRA LOW PROFILE S - |