| Part Number | TSM-103-01-L-DV-A |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec |
| Quantity in stock | 540730 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST SMD Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TSM-103-01-L-DV-A |
| Datasheet download |
| Part Number | TSM-103-01-L-DV-A |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Mounting | Surface Mount |
| Termination Method | Solder |
| Gender | HDR |
| MSL Level | 1 |
| Pitch | 2.54 mm |
| Body Orientation | Straight |
| Housing Color | Black |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Dimensions | 7.62 x 5.08 x 9.65 mm |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Product Depth | 5.08 mm |
| Product Height | 9.65 mm |
| Product Length | 7.62 mm |
| Replacement Part Number | PART-TSM-103-01-L-DV-A |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 3.96mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0026645020.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 18 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 953264-1.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 10 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK6F10347YG.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 16 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 503304-1640.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 8 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 640455-8.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip RCP 11 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 75915-611LF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0307005100.pdf |
|
TE Connectivity | MOD2 STIFTWANNE2X6P-TRAY Download PDF datasheet for 1-967250-1.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 12 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Loose Piece Download PDF datasheet for 917790-1.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 26 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 75869-105LF.pdf |