| Part Number | 1-216093-0 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 583010 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn IDC Connector PL 10 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Loose Piece |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 1-216093-0 |
| Datasheet download |
| Part Number | 1-216093-0 |
|---|---|
| Max Processing Temp | 240|260|265 |
| Lead Finish | Tin |
| Termination Method | IDT |
| Body Orientation | Right Angle |
| Product Dimensions | 17.78 x 6.7 mm |
| Gender | PL |
| Housing Color | Gray |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Housing Material | Polyester |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -55 to 85 °C |
| Mounting | Cable Mount |
| Pitch | 2.54 mm |
| Product Depth | 6.7 mm |
| Product Length | 17.78 mm |
| Replacement Part Number | PART-1-216093-0 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 68001-404HLF.pdf |
|
Molex | Conn IDC Connector F 2 POS 5mm IDT RA Cable Mount Tray Download PDF datasheet for 91778-0005.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 3 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 26614030.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 10 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for 0039300100.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IEEE 1386 PL 64 POS 1mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 5120527-1.pdf |
|
Molex | Conn IDC Connector RCP 10 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Bag Download PDF datasheet for 0903270310.pdf |
|
Panasonic | Conn Board To Board SKT 60 POS 0.35mm Solder ST SMD Emboss T R Download PDF datasheet for AXF5A6012.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0010897061.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board PL 16Signal 2Coaxial POS Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0919390001.pdf |
|
Samtec | CONN DIP HEADER 14P 2R MS(P2.0,H6.1) - |