| Part Number | TSM-104-01-L-DH-A-TR |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec |
| Quantity in stock | 621930 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder RA SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TSM-104-01-L-DH-A-TR |
| Datasheet download |
| Part Number | TSM-104-01-L-DH-A-TR |
|---|---|
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Product Dimensions | 10.16 x 15.09 x 6.1 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Body Orientation | Right Angle |
| Mounting | Surface Mount |
| Pitch | 2.54 mm |
| Gender | HDR |
| Termination Method | Solder |
| MSL Level | 1 |
| Housing Color | Black |
| Product Depth | 15.09 mm |
| Product Height | 6.1 mm |
| Product Length | 10.16 mm |
| Replacement Part Number | PART-TSM-104-01-L-DH-A-TR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board PL 160 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 61083-162602LF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0530140610.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board PL 160 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 61083-164402PLF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Power HDR 23 POS 4mm Solder ST Thru-Hole Loose Piece Download PDF datasheet for 1-776228-1.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board Stacker HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 10004337-120HLF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 40 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 5016454020.pdf |
|
Samtec | Conn Socket Strip SKT 8 POS 2mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for MMS-108-02-L-SV-P-TR.pdf |
|
AVX | Conn Board to Board PL 50 POS 0.5mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 145047050950829+.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Fine Pitch Connector PL 60 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 1-5177986-2.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Solder ST SMD Bag Download PDF datasheet for 54202-G0808LF.pdf |