| Part Number | ZSS-125-04-L-D-785 |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec |
| Quantity in stock | 251710 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Elevated Shrouded Header HDR 50 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ZSS-125-04-L-D-785 |
| Datasheet download |
| Part Number | ZSS-125-04-L-D-785 |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Termination Method | Solder |
| Product Dimensions | 66.04 x 9.27 x 19.93 mm |
| Gender | HDR |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Mounting | Through Hole |
| Body Orientation | Straight |
| Housing Color | Black |
| Pitch | 2.54 mm |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Housing Material | Polyester |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Product Depth | 9.27 mm |
| Product Height | 19.93 mm |
| Product Length | 66.04 mm |
| Replacement Part Number | PART-ZSS-125-04-L-D-785 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Board to Board PL 34 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 555600347.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector M 14 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount T R Download PDF datasheet for 1-215083-4.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 9 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 22112092.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn IDC Connector RCP 6 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Tube Download PDF datasheet for 71600-106LF.pdf |
|
Amphenol | CONNECTOR, Energy Edge\u00ae, Power Signal Combo, Right Angle Download PDF datasheet for GPCEF4361411HHR.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 76384-310LF.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 5 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0022284053.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for TSM-104-01-L-SV-P-TR.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 14 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 39299143.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board HDR 14 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5024261430.pdf |