25CE330AXT Sanyo
25CE330AXT Images
Please contact us for more photos of 25CE330AXT
Part Number 25CE330AXT
Manufacturer Sanyo
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 330uF 25V 20% (8 X 10.2mm) Cylindrical 600mA 2000hr 105\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level 25CE330AXT
Datasheet download -
Request Quotation for 25CE330AXT
25CE330AXT Specifications
Part Number 25CE330AXT
Package/Case 8 X 10.2
Mounting Surface Mount
Product Dimensions 8 x 10.2
Construction Cylindrical
Lifetime 2000 hr
Leakage Current 82.5@2Min uA
Capacitance Value 330 uF
Voltage(DC) 25 V
Pin Count 2
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Ripple Current 600 mA
Operating Temperature -55 to 105 °C
Product Diameter 8 mm
Product Height 10.2 mm