UPW1C471MPD6 Nichicon
UPW1C471MPD6 Images
Please contact us for more photos of UPW1C471MPD6
Part Number UPW1C471MPD6
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 470uF 16V 20% (8 X 15mm) Radial 3.5mm 730mA 3000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level UPW1C471MPD6
Datasheet download UPW1C471MPD6.pdf
Request Quotation for UPW1C471MPD6
UPW1C471MPD6 Specifications
Part Number UPW1C471MPD6
Lead Finish Matte Tin
Lead Pitch For Radial 3.5 mm
Voltage(DC) 16 V
Product Dimensions 15 mm
Mounting Through Hole
Ripple Current 730 mA
Capacitance Value 470 uF
Tolerance 20 %
Max Processing Temp 260
Package/Case 8 X 15
Leakage Current 4@1Min uA
Operating Temperature -55 to 105 °C
Product Diameter 8 mm
Product Height 15 mm