35CE330AX Sanyo
35CE330AX Images
Please contact us for more photos of 35CE330AX
Part Number 35CE330AX
Manufacturer Sanyo
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 330uF 35V \u00b120% (10 X 10.2mm) Cylindrical 0.09 Ohm 670mA 1000hr 105\u00b0C Carrier T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level 35CE330AX
Datasheet download 35CE330AX.pdf
Request Quotation for 35CE330AX
35CE330AX Specifications
Part Number 35CE330AX
Ripple Current 670 mA
Lifetime 1000 hr
Package/Case 10 X 10.2
Tolerance ±20 %
Rad Hard No
Leakage Current 115.5@2Min uA
Voltage(DC) 35 Vdc
Lead Finish Tin|Bismuth
Pin Count 2
Equivalent Series Resistance 0.09 Ohm
Package Dimensions 10 x 10.2 mm
Construction Cylindrical
Maximum Processing Temperature 240 °C
Operating Temperature -55 to 105 °C
Capacitance Value 330 uF
Mounting Surface Mount
Product Diameter 10 mm
Product Height 10.2 mm