| Part Number | 4831.233 |
|---|---|
| Manufacturer | SCHURTER |
| Quantity in stock | 629720 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | AUDIO SOCKET 2.5MM 3P PCB |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Audio and Video |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 4831.233 |
| Datasheet download |
| Part Number | 4831.233 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Through Hole |
| Lead Finish | Nickel |
| Product Dimensions | 11.5 x 5 x 5 mm |
| Body Orientation | Right Angle |
| Operating Temperature | -20 to 70 °C |
| Gender | SKT |
| Rad Hard | No |
| Product Depth | 5 mm |
| Product Height | 5 mm |
| Product Length | 11.5 mm |
| Replacement Part Number | PART-4831.233 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol | Conn USB Type A RCP 4 POS 2mm Solder RA Thru-Hole 4 Terminal 1 Port Bulk Download PDF datasheet for MUSBRA111M0.pdf |
|
Molex | Conn HDMI HDR 19 POS 0.5mm Solder RA SMD 19 Terminal 1 Port Tray Download PDF datasheet for 0471511002.pdf |
|
Amphenol | Conn USB F 4 POS 2mm Solder RA 4 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for LUSB-A111-00.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn USB Type A RCP 9 POS 2mm Solder ST Thru-Hole 9 Terminal 1 Port Tray Download PDF datasheet for 10117836-001LF.pdf |
|
Molex | Conn Micro USB Type B RCP 5 POS 0.65mm Solder RA SMD 5 Terminal 1 Port Embossed T R Download PDF datasheet for 476100001.pdf |
|
Switchcraft | C P ASSEM 3 PIN FEMA Download PDF datasheet for CB3FX.pdf |
|
TE Connectivity | Conn 3.5MM Audio Jack F 6 POS Solder RA Thru-Hole 6 Terminal 1 Port T R Download PDF datasheet for 2199088-2.pdf |
|
TE Connectivity | Conn USB Type A RCP 4 POS 2mm 2.5mm Solder RA Thru-Hole 9 Terminal 1 Port Tray Download PDF datasheet for 1932258-2.pdf |
|
Molex | Conn Micro HDMI RCP 19 POS 0.4mm Solder RA SMD 19 Terminal 1 Port Embossed T R Download PDF datasheet for 0467650001.pdf |
|
TOP YANG TECHNOLOGY | Conn USB Type A PL 4 POS ST Cable Mount 4 Terminal 1Port Download PDF datasheet for 102050-001-024.pdf |