RMCF0402FT1K20 Stackpole
RMCF0402FT1K20 Images
Please contact us for more photos of RMCF0402FT1K20
Part Number RMCF0402FT1K20
Manufacturer Stackpole
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0402 1.2K Ohm 1% 1 16W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level RMCF0402FT1K20
Datasheet download RMCF0402FT1K20.pdf
Request Quotation for RMCF0402FT1K20
RMCF0402FT1K20 Specifications
Part Number RMCF0402FT1K20
Lead Finish Matte Tin
Mounting Surface Mount
Case Size 0402
Operating Temperature -55 to 155 °C
Product Dimensions 1 x 0.5 x 0.3 mm
Tolerance 1 %
MSL Level 1
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Power Rating 0.0625 W
Case Style Molded
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Resistance Value 1.2 kOhm
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.3 mm
Product Length 1 mm