SMAJ188A-TR STMicroelectronics
SMAJ188A-TR Images
Please contact us for more photos of SMAJ188A-TR
Part Number SMAJ188A-TR
Manufacturer STMicroelectronics
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode TVS Single Uni-Dir 188V 400W 2-Pin SMA T R
Category Circuit Protection
Family TVS
ROHS Compliant Yes
MSL Level SMAJ188A-TR
Datasheet download SMAJ188A-TR.pdf
Request Quotation for SMAJ188A-TR
SMAJ188A-TR Specifications
Part Number SMAJ188A-TR
Lead Finish Matte Tin
Supplier Package SMA
Mounting Surface Mount
Direction Type Uni-Directional
Maximum Reverse Stand-off Voltage 188 V
ESD Protection Yes
Product Dimensions 4.6 x 2.95 x 2.7 mm
MSL Level 1
Peak Pulse Power Dissipation 400 W
Pin Count 2
Minimum Breakdown Voltage 209 V
Maximum Peak Pulse Current 6 A
Test Current 1 mA
Rad Hard No
Maximum Reverse Leakage Current 0.2 uA
Operating Temperature -55 to 150 °C
Max Processing Temp 260
Configuration Single
Maximum Clamping Voltage 388 V