STGW30V60DF STMicroelectronics
STGW30V60DF Images
Please contact us for more photos of STGW30V60DF
Part Number STGW30V60DF
Manufacturer STMicroelectronics
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Trans IGBT Chip N-CH 600V 60A 3-Pin TO-247
Category Discrete Semiconductor
Family IGBT Chip
ROHS Compliant Yes
MSL Level STGW30V60DF
Datasheet download STGW30V60DF.pdf
Request Quotation for STGW30V60DF
STGW30V60DF Specifications
Part Number STGW30V60DF
Supplier Package TO-247
Maximum Gate Emitter Voltage ±20 V
Channel Type N
Configuration Single
Maximum Collector Emitter Voltage 600 V
Maximum Continuous Collector Current 60 A
Product Dimensions 15.75(Max) x 5.15(Max) x 20.15(Max)
Rad Hard No
Lead Finish Tin
Operating Temperature -55 to 175 °C