STM32L051C6T6 STMicroelectronics
STM32L051C6T6 Images
Please contact us for more photos of STM32L051C6T6
Part Number STM32L051C6T6
Manufacturer STMicroelectronics
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description MCU 32-Bit Ultra Low Power STM32L ARM Cortex M0+ RISC 32kB Flash 48-Pin LQFP Tray
Category Microcontrollers MCU IC
Family ARM Based Microcontrollers MCU
ROHS Compliant Yes
MSL Level STM32L051C6T6
Datasheet download STM32L051C6T6.pdf
Request Quotation for STM32L051C6T6
STM32L051C6T6 Specifications
Part Number STM32L051C6T6
Display Driver
RAM Size 8 KB
Mounting Surface Mount
Instruction Set Architecture RISC
Maximum Operating Supply Voltage 3.6 V
Minimum Operating Supply Voltage 1.8 V
Operating Supply Voltage 2.5|3.3 V
Operating Temperature -40 to 85 °C
Maximum Speed 32 MHz
Analog Comparators 2
Product Dimensions 7 x 7 x 1.4
Screening Level Industrial
Device Core ARM Cortex M0+
Data Memory Size 2 KB
Number of Programmable I/Os 37
Pin Count 48
Number of Timers 5
Interface Type I2C/I2S/SPI/UART/USART
Data Bus Width 32 Bit
Program Memory Type Flash
Maximum Power Dissipation 363 mW