RXW101M1HBK-0811S Surge Components
RXW101M1HBK-0811S Images
Please contact us for more photos of RXW101M1HBK-0811S
Part Number RXW101M1HBK-0811S
Manufacturer Surge Components
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 100uF 50V 20% (8 X 11.5mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 3.5mm 485mA 5000 hr 105\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level RXW101M1HBK-0811S
Datasheet download RXW101M1HBK-0811S.pdf
Request Quotation for RXW101M1HBK-0811S
RXW101M1HBK-0811S Specifications
Part Number RXW101M1HBK-0811S
Termination Style Radial
Voltage(DC) 50 V
Supplier Package Radial
Pin Count 2
Tolerance 20 %
Leakage Current 50@2Min uA
Rad Hard No
Capacitance Value 100 uF
Package/Case 8 X 11.5
Operating Temperature -55 to 105 °C
Lifetime 5000 hr
Package Dimensions 8 x 11.5 mm
Ripple Current 485 mA
Construction Aluminum Cylindrical Can
Mounting Through Hole
Lead Pitch For Radial 3.5 mm
Product Diameter 8 mm
Product Height 11.5 mm