| Part Number | NRS8040T4R7NJGJV |
|---|---|
| Manufacturer | TAIYO YUDEN |
| Quantity in stock | 785460 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Shielded Wirewound 4.7uH 30% 100KHz Ferrite 4.1A Embossed T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | NRS8040T4R7NJGJV |
| Datasheet download |
| Part Number | NRS8040T4R7NJGJV |
|---|---|
| Package/Case | 8 X 8 X 4(Max) |
| Tolerance | 30 % |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Pin Count | 2 |
| Protection Style | Shielded |
| Product Dimensions | 8 x 8 x 4(Max) |
| Rad Hard | No |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Technology | Wirewound |
| Supplier Package | SMD |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Depth | 8 mm |
| Product Height | 4(Max) mm |
| Product Length | 8 mm |
| Replacement Part Number | PART-NRS8040T4R7NJGJV |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Murata Manufacturing | Ind Chip Bead 330Ohm 25% 100MHz Ferrite 400mA 0603 Paper T R Download PDF datasheet for BLM18BB331SN1D.pdf |
|
Eaton | Ind Power Wirewound 15uH 20% 100KHz Ferrite 1.2A T R Download PDF datasheet for UP1B-150-R.pdf |
|
Sumida | CRHCDRH4D22HPNP-220M IND., 22UH, 20%, 26 - |
|
Murata Manufacturing | Ind Chip Bead 60Ohm 100MHz Ferrite 6A 1806 Embossed T R Download PDF datasheet for BLM41PG600SN1L.pdf |
|
Laird | Ind Chip Bead Shielded 500Ohm 25% 100MHz Ferrite 2A 1206 T R Download PDF datasheet for MI1206L501R-10.pdf |
|
API Delevan | CHOKE,22KHZ,100MA Download PDF datasheet for SDS680R-225M.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind Power Chip Unshielded Wirewound 10uH 10% 1MHz Ferrite 230mA 1206 Embossed T R Download PDF datasheet for LQH31CN100K03L.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Shielded Wirewound 33uH 20% 100KHz 4.4A 4040 T R Download PDF datasheet for IHLP4040DZER330M11.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind Chip Bead 30 Ohm 25% 100MHz Ferrite 5A 0603 Paper T R Download PDF datasheet for BLM18KG300TN1D.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 22uH 88uH 20% 100KHz Ferrite 1.62A 0.811A T R Download PDF datasheet for SRF0703-220M.pdf |