| Part Number | UMJ107BB7103KAHT |
|---|---|
| Manufacturer | TAIYO YUDEN |
| Quantity in stock | 675030 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 0.01uF 50V X7R 10% SMD 0603 125\u00b0C Embossed T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | UMJ107BB7103KAHT |
| Datasheet download |
| Part Number | UMJ107BB7103KAHT |
|---|---|
| Pin Count | 2 |
| Supplier Package | 0603 |
| Case Size | 0603 |
| Package/Case | 0603 |
| Voltage(DC) | 50 V |
| Construction | Flat |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Tolerance | 10 % |
| Lead Finish | Tin Over Nickel |
| Dielectric | X7R |
| Package Dimensions | 1.6 x 0.8 x 0.8 mm |
| Capacitance Value | 0.01 uF |
| Termination Style | Wraparound |
| Rad Hard | No |
| Maximum Processing Temperature | 260 °C |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Mounting | Surface Mount |
| Product Depth | 0.8 mm |
| Product Height | 0.8 mm |
| Product Length | 1.6 mm |
| Replacement Part Number | PART-UMJ107BB7103KAHT |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
KEMET | Cap Ceramic 1uF 25V X5R 10% SMD 0603 Paper T R Download PDF datasheet for C0603C105K3PACTU.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.1uF 50V Y5V -20% to 80% SMD 0805 85\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 08055G104ZAT2A.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.15uF 50V X7R 10% SMD 1206 125\u00b0C Plastic T R Download PDF datasheet for C1206C154K5RACAUTO.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 1.8pF 250V C0G 0.1pF SMD 0603 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for SQCSVA1R8BAT1A.pdf |
|
Murata Manufacturing | CAP AUTO-GRADE 0.0051UF 50VDC C0G 1% SMD 1206 Download PDF datasheet for GCM3195C1H512FA16D.pdf |
|
Eledis | Cap Ceramic 0.001uF 50V 63V C0G 5% SMD 0805 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for DSU0805C102JN.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.0047uF 50V X7R 10% SMD 0603 125\u00b0C Download PDF datasheet for C0603C472K5RAC3121.pdf |
|
AVX | Cap MLCC SMD 0603 100V NP0 (C0G) 150pF \u00b15% Commercial 7\"T R Download PDF datasheet for 06031A151JAT2A.pdf |
|
Samsung Electro-Mechanics | Cap Ceramic 10uF 16V X5R 20% SMD 0603 85\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for CL10A106MO8NQNC.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.47uF 16V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 0805YC474K4T2A.pdf |