B72205S500K101 TDK
B72205S500K101 Images
Please contact us for more photos of B72205S500K101
Part Number B72205S500K101
Manufacturer TDK
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Var MOV 50VAC 65VDC 400A 82V Radial Bulk
Category Circuit Protection
Family Varistor
ROHS Compliant Yes
MSL Level B72205S500K101
Datasheet download B72205S500K101.pdf
Request Quotation for B72205S500K101
B72205S500K101 Specifications
Part Number B72205S500K101
Lead Style Radial
Lead Finish Tin
Tolerance Voltage 10 %
Product Dimensions 3.3 x 8.5 mm
Capacitance Value 300 pF
Technology Metal Oxide
Max Processing Temp 260
Rad Hard No
Varistor Voltage 82 V
Operating Temperature -40 to 85 °C
Product Depth 3.3 mm
Product Height 8.5 mm