B72214S131K101 TDK
B72214S131K101 Images
Please contact us for more photos of B72214S131K101
Part Number B72214S131K101
Manufacturer TDK
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Var MOV 130VAC 170VDC 4500A 205V Radial Bulk
Category Circuit Protection
Family Varistor
ROHS Compliant Yes
MSL Level B72214S131K101
Datasheet download B72214S131K101.pdf
Request Quotation for B72214S131K101
B72214S131K101 Specifications
Part Number B72214S131K101
Lead Style Radial
Product Dimensions 4.2 x 18.5 mm
Lead Finish Tin
Tolerance Voltage 10 %
Varistor Voltage 205 V
Capacitance Value 650 pF
Technology Metal Oxide
Max Processing Temp 260
Operating Temperature -40 to 85 °C
Rad Hard No
Product Depth 4.2 mm
Product Height 18.5 mm