| Part Number | MMZ2012S601A |
|---|---|
| Manufacturer | TDK |
| Quantity in stock | 528710 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Chip Bead Shielded Multilayer 600Ohm 25% 100MHz Ferrite 500mA 0805 Punched Paper T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MMZ2012S601A |
| Datasheet download |
| Part Number | MMZ2012S601A |
|---|---|
| Package Dimensions | 2 x 1.25 x 0.85 mm |
| Protection Style | Shielded |
| Impedance | 600@100MHz Ohm |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Maximum Processing Temperature | 260 °C |
| Type | Chip Bead |
| Maximum DC Resistance | 0.3 Ohm |
| Core Material | Ferrite |
| Package/Case | 0805 |
| Supplier Package | 0805 |
| Pin Count | 2 |
| Maximum DC Current | 500 mA |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 25 % |
| Technology | Multilayer |
| Product Depth | 1.25 mm |
| Product Height | 0.85 mm |
| Product Length | 2 mm |
| Replacement Part Number | PART-MMZ2012S601A |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Ind Choke Coil Shielded 1uH 30% 100KHz 1.8A 1212 Embossed Carrier T R Download PDF datasheet for ELLVGG1R0N.pdf |
|
Abracon | Ind RF Unshielded 27nH 10% 300MHz 70Q-Factor Air 550mA T R Download PDF datasheet for AIAC-0805C-27NK-T.pdf |
|
Laird | Ind RF Chip Multi-Layer 2.2uH 10% 25MHz 45Q-Factor 200mA 0805 T R Download PDF datasheet for IC0805B222R-10.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 10uH 20% 1KHz 20Q-Factor Ferrite 5A T R Download PDF datasheet for SRR1208-100ML.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind RF Chip Multi-Layer Download PDF datasheet for LQG18HH22NJ00D.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind High Current Chip Bead 60Ohm 25% 100MHz Ferrite 3A 0603 T R Download PDF datasheet for FBMH1608HM600-T.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded 33uH 15% 1KHz 23Q-Factor Ferrite 2.8A T R Download PDF datasheet for SRR1208-330YL.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Shielded Wirewound 22uH 20% 100KHz 5A 4040 T R Download PDF datasheet for IHLP4040DZER220M1A.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind General Purpose Chip Unshielded Wirewound 100uH 10% 1MHz 40Q-Factor Ferrite 160mA 1812 Embossed T R Download PDF datasheet for LQH43MN101K03L.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Shielded Wirewound 1uH 20% 100KHz 7.5A 2020 T R Download PDF datasheet for IHLP2020BZER1R0M11.pdf |