| Part Number | 1-215570-4 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 897100 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn IDC Connector M 14 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Reel |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 1-215570-4 |
| Datasheet download |
| Part Number | 1-215570-4 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Mounting | Cable Mount |
| Housing Color | Red |
| Family Name | Micro-MaTch Board-to-Board & Wire-to-Board Conn. |
| Housing Material | Polyester |
| Pitch | 2.54 mm |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Product Dimensions | 21.3 x 5.1 x 6.8 mm |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Gender | M |
| Body Orientation | Right Angle |
| Max Processing Temp | 240|260|265 |
| Termination Method | IDT |
| Product Depth | 5.1 mm |
| Product Height | 6.8 mm |
| Product Length | 21.3 mm |
| Replacement Part Number | PART-1-215570-4 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 34 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT634124.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 5 POS 2mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5024430570.pdf |
|
Molex | Conn Socket Strip F 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0901471106.pdf |
|
Panasonic | Conn Board To Board SKT 70 POS 0.35mm Solder ST SMD Emboss T R Download PDF datasheet for AXE770127.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board HDR 20 POS 0.64mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0536270274.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board PL 39 POS 6mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 5-1418363-3.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Wire to Board HDR 3 POS 5.08mm Solder RA Thru-Hole Box Download PDF datasheet for 20020110-H031A01LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn IDC Connector RCP 10 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Tube Download PDF datasheet for 71600-310LF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 5026030870.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Ejector Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 1761608-3.pdf |