| Part Number | 5-104074-8 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 266030 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 1.27mm Solder RA Thru-Hole Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5-104074-8 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5-104074-8 |
|---|---|
| Body Orientation | Right Angle |
| Mounting | Through Hole |
| Lead Finish | Tin |
| Termination Method | Solder |
| Max Processing Temp | 240|245|260|265 |
| Housing Color | Black |
| Operating Temperature | -65 to 105 °C |
| Gender | HDR |
| Pitch | 1.27 mm |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Rad Hard | No |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Product Dimensions | 13.97 x 11.17 x 6.35 mm |
| Product Depth | 11.17 mm |
| Product Height | 6.35 mm |
| Product Length | 13.97 mm |
| Replacement Part Number | PART-5-104074-8 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 1.5mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0874380843.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 50 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK6F50547YG.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 8 POS 1.25mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 502386-0870.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 10 POS 0.35mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for AXF5A1012.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039299069.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 80 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK780147G.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for TSW-103-08-G-D.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 11 POS 1.25mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0532611171.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board HDR 160 POS 0.64mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0550911674.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 30 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK5F30337YG.pdf |