| Part Number | 1-5103308-3 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 729560 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 24 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 1-5103308-3 |
| Datasheet download |
| Part Number | 1-5103308-3 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate|Nylon |
| Housing Color | Black |
| Body Orientation | Straight |
| Contact Material | Brass |
| Mounting | Through Hole |
| Operating Temperature | -65 to 105 °C |
| Gender | HDR |
| Max Processing Temp | 240|260|265 |
| Lead Finish | Tin |
| Pitch | 2.54 mm |
| Contact Plating | Gold Over Palladium Nickel Over Nickel/Gold Over Nickel |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 38.1 x 9.14 x 9.85 mm |
| Product Depth | 9.14 mm |
| Product Height | 9.85 mm |
| Product Length | 38.1 mm |
| Replacement Part Number | PART-1-5103308-3 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Ejector Header HDR 14 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 1761607-5.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 16 POS 2mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 0877591650.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board RCP 30 POS 0.4mm Solder ST SMD Carton Download PDF datasheet for AXK7L30223G.pdf |
|
Samtec | CONN SMT HEAD TFM 10P2R (P1.27 H5.74) - |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 6-146257-0.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 12 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0705430046.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Socket Strip RCP 30 POS 1.27mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 5-104652-3.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 95278-102B16LF.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 40 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 502426-4030.pdf |
|
Samtec | Conn Socket Strip SKT 8 POS 2mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for MMS-108-02-L-SV.pdf |