| Part Number | 1-5177986-3 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 771190 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Fine Pitch Connector PL 80 POS 0.8mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 1-5177986-3 |
| Datasheet download |
| Part Number | 1-5177986-3 |
|---|---|
| Gender | PL |
| Max Processing Temp | 245|260 |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Family Name | Free Height (FH) Board-to-Board Connectors |
| Housing Color | Natural |
| Pitch | 0.8 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Product Dimensions | 37.8 x 6 x 5.6 mm |
| Rad Hard | No |
| Lead Finish | Tin |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Surface Mount |
| Termination Method | Solder |
| Product Depth | 6 mm |
| Product Height | 5.6 mm |
| Product Length | 37.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-1-5177986-3 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Socket Strip RCP 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 215307-3.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 16 POS 1mm 2mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 348978162.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 95293-101A03LF.pdf |
|
Amphenol | AHLBM-1694A-BM001-16-03 20M BNC STR PLUG - |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector M 4 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Reel Download PDF datasheet for 215570-4.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 5 POS 3mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0436500503.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 9 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 76384-309LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 45718-0002.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder ST SMD Download PDF datasheet for TSM-103-01-S-SV.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 5.7mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 1720650006.pdf |