| Part Number | 1-5499910-0 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 741900 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Ejector Header HDR 50 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 1-5499910-0 |
| Datasheet download |
| Part Number | 1-5499910-0 |
|---|---|
| Housing Material | Nylon|Polyester |
| Lead Finish | Tin |
| Type | Ejector Header |
| Termination Method | Solder |
| Product Dimensions | 82.8 x 8.53 x 23.09 mm |
| Housing Color | Black |
| Body Orientation | Straight |
| Gender | HDR |
| Max Processing Temp | 240|260|265 |
| Contact Material | Phosphor Bronze/ Brass |
| Operating Temperature | -65 to 105 °C |
| Mounting | Through Hole |
| Rad Hard | No |
| Pitch | 2.54 mm |
| Number of Rows | 2 |
| Contact Plating | Gold Over Palladium Nickel Over Nickel/Gold Over Nickel |
| Maximum Current Rating | 1/Contact |
| Maximum Voltage Rating | 250 |
| Product Depth | 8.53 mm |
| Product Height | 23.09 mm |
| Product Length | 82.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-1-5499910-0 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 559320810.pdf |
|
Samtec | CONN SMD HEADER 10P 2R MS(P2.54,H11.43) - |
|
Amphenol-FCI | Conn Elevated Shrouded Header HDR 20 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Blister Box Download PDF datasheet for 98426-T13-10-222LF.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 7 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0022284070.pdf |
|
Samtec | Conn Socket Strip SKT 10 POS 1.27mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for FLE-105-01-G-DV-A.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board RCP 300 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 84501-201LF.pdf |
|
Samtec | Conn Shrouded Header HDR 20 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for TMMS-105-01-S-Q-RA-FS.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 20 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0444722054.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 50 POS 1.27mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 104069-2.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 12 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 0039310120.pdf |