| Part Number | 1-794070-1 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 647930 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board PIN 20 POS 4.14mm Solder ST Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 1-794070-1 |
| Datasheet download |
| Part Number | 1-794070-1 |
|---|---|
| Family Name | Micro MATE-N-LOK Wire-Applied Connectors |
| Mounting | Through Hole |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Pitch | 4.14 mm |
| Gender | PIN |
| Housing Material | Nylon |
| Contact Material | Brass |
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | White |
| Operating Temperature | -20 to 105 °C |
| Body Orientation | Straight |
| Product Dimensions | 13.49 mm |
| Max Processing Temp | 240|260|265 |
| Product Height | 13.49 mm |
| Replacement Part Number | PART-1-794070-1 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Poly Bag Download PDF datasheet for 77313-818-08LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector M 4 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Reel Download PDF datasheet for 215570-4.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 10 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT410124J.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 2 POS 2mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for MMT-102-01-TM-SH-P-TR.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 32 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT632124.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Poly Bag Download PDF datasheet for 77313-101-04LF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0705550036.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector RCP 5 POS 2.54mm IDT ST Cable Mount Strip Download PDF datasheet for 5-103957-4.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 5.84mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0194270018.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 28 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 98414-G06-28U-LF.pdf |